Wózki magazynowe w gastronomii i nie tylko

Praca na magazynie jest przez wielu ludzi mocno bagatelizowana, gdyż wydaje się im, że jest to rodzaj pracy lekkiej, niewymagającej i prostej. Jednak to całkowicie mija się z rzeczywistością, gdyż prace magazynowe są zazwyczaj ciężkie i męczące. Wiele z nich, wbrew pozorom, wymaga też pracy umysłowej - fakturowanie, dostawy, logistyka. Z tego powodu praca magazynierów jest częściowo ułatwiana przez wózki magazynowe, dzięki którym pracownicy nie muszą samodzielnie tachać ciężarów przez cały czas. Przydatna w wielu miejscach okazuje się również waga do palet, szczególnie w gastronomii. Paleciak z wagą pozwala na sprawdzenie ciężaru towaru na palecie.

Wózki sklepowe i gastronomiczne

Najczęściej w branży spożywczej wykorzystuje się wózek do beczek czy wózek schodowy, które znajdują zastosowanie przy małych dostawach gastronomicznych - raczej pod kawiarnie, puby, bary, itp. Z kolei w przypadku zapleczy i towarowania sklepów używa się przede wszystkim wózków ręcznych, np. paleciaków. Takie wózki paletowe najczęściej mają udźwig do 1 000 kg (istnieją także większe o udźwigu do 3,5 tony), dzięki czemu dostawy mogą być przewożone na specjalnych widłach. Najczęściej model wózka paleciaka sklepowego ma długość wideł 1150 mm, by mógł dopasowywać się do większości pomieszczeń - w końcu nie każdy sklep ma duże zaplecze lub szeroki magazyn. Wózek paletowy może mieć od 800mm do nawet 2 000mm długości. Zdarzają się także jeszcze krótsze, ale występują one rzadko i na specjalne zapotrzebowanie.

Wózki magazynowe

Na potrzeby magazynów wielkopowierzchniowych (np. sklepów meblowych, hurtowni, itp.) wybiera się w większości paleciak ręczny o długich widłach oraz dużej ładowności. Wiadomo, w takich miejscach towaru będzie więcej lub przewożone będą cięższe rzeczy. W takim miejscu będą używane nie tylko wózki paletowe ręczne, ale znacznie częściej wózki elektryczne. W dużych magazynach towar często ustawiany jest piętrowo lub na większych wysokościach. Oczywiście, nikt nie będzie nie wiadomo jakich ciężarów nosiła ręcznie po drabinie - często to zwyczajnie niemożliwe. W takich przypadkach używane są sztaplarki lub wózki podnośnikowe. Mają one większe możliwości, gdy chodzi o wysięg. Wózek paletowy ręczny może unieść się na wysokość około 20 cm dla większości modeli. Z kolei podnośniki nożycowe oraz wózki platformowe mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości przy naprawdę dużym obciążeniu ( do 8 ton). W skrajnych przypadkach może występować w użyciu żuraw warsztatowy - popularny w warsztatach mechanicznych czy serwisach wulkanizacyjnych. Oczywiście, części (np. rolki transportowe do maszyn) dla wózka platformowego będą stosunkowo droższe ze względu na użyty mechanizm dźwignikowy. Podnośnik nożycowy może mieć od jednej pary do kilku par dźwigników - im więcej, tym stabilniej. Taki wózek magazynowy może także służyć do przewożenia towaru - szczególnie ciężkich rzeczy, jak szafy na narzędzia czy elementy budowlane.