W związku z nocnym spadkiem temperatur koszalińska policja apeluje o wzmożoną czujność i zwracanie szczególnej uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Niskie temperatury to ciężki okres dla osób bezdomnych. Często szukają oni schronienia w opuszczonych budynkach, piwnicach, na terenie ogródków działkowych. Miejsca te pozbawione są ogrzewania i okien, bardzo często zagrożone są katastrofą budowlaną.

Już po raz kolejny policjanci z Posterunku Policji w Sianowie wspólnie ze słuchaczami Szkoły Policji w Słupsku sprawdzali miejsca, gdzie z ich wiedzy wynika, że przebywają w nich osoby bezdomne.

Głównym celem takich działań jest troska o los osób bezdomnych, a także namawianie ich do skorzystania z pomocy oferowanej przez różne ośrodki i instytucje znajdujące się na terenie Koszalina.   

Nie bądźmy obojętni na widok osób potrzebujących pomocy, zwracajmy uwagę na dzieci i osoby starsze. Pamiętajmy o bezdomnych, kalekich i osobach mieszkających samotnie. Wielokrotnie od naszej wrażliwości i chęci niesienia pomocy zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji należy informować służby ratownicze.

Apelujemy również o ostrożność podczas dogrzewania się elektrycznymi piecykami, które pozostawione na noc lub bez opieki mogą być powodem pożaru. Niebezpieczne może być także zbyt szczelne izolowanie pomieszczeń, w których pracują piece lub kominki. Brak odpowiedniej wentylacji może prowadzić do groźnego zatrucia czadem.

Skuteczność prowadzonych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 by uratować czyjeś życie.