Położona w centralnej Europie Polska należy do umiarkowanej strefy klimatycznej. Oznacza to, że przez większą część roku temperatura powietrza oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza. W takich warunkach koniecznością jest zabezpieczenie swojego budynku mieszkalnego na chłodniejsze miesiące. Wybierając najbardziej optymale rozwiązanie grzewcze do swojego domu, warto zwrócić uwagę na ogrzewanie ekologiczne.

Natura jest naszym sprzymierzeńcem

Ogrzewanie gazowe to synonim ogrzewania przyjaznego środowisku. Wykorzystywany w nim propan lub mieszanka typu propan butan są nazywane eko gazami, co ma swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Stanowią one bowiem bezpieczną i przyjazną środowisku alternatywę dla tradycyjnych metod doprowadzania ciepła do budynków mieszkalnych. Powstałe w procesie ich spalania substancje zawierają bowiem zdecydowanie mniej toksyn niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania na bazie innych materiałów łatwopalnych. Dzięki temu do atmosfery emitowanych jest stosunkowo niewiele metali ciężkich, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość powietrza, a także na nasze zdrowie.

Ekologiczne ogrzewanie domu nie wspiera także produkcji szkodliwego dla środowiska plastiku. Elementy instalacji wykonane są z materiałów reużywalnych lub biodegradowalnych, co sprzyja zachowaniu naturalnego balansu w przyrodzie. 

Tańszy zamiennik węgla

Nowoczesne ogrzewanie domu oparte na wykorzystywaniu propanu lub propan butanu to opłacalna pod względem finansowym alternatywa dla tradycyjnych systemów doprowadzania ciepła do budynków wolnostojących. Zbiornik na gaz ciekły oraz piec to wydatki jednorazowe, których zakup zwraca się z nawiązką w bardzo krótkim czasie. Butlę gazową wkopuje się w ziemię, a uzupełnienie jej zawartości odbywa się zaledwie raz na kilka miesięcy. Ceny za litra paliwa są niewielkie, a wydatek ten można dodatkowo obniżyć poprzez wykorzystanie prostego triku. Chodzi mianowicie o zamawianie gazu rzadziej (gdy wskaźnik informuje, że w butli zostało go niewiele), ale za to w większej ilości. Najbardziej opłacalną opcją jest jednorazowe zakupienie paliwa o objętości co najmniej jednej cysterny.

Gazy skroplone cechują się wysoką wartością opałową, dzięki czemu osiągnięcie założonej temperatury w pomieszczeniach odbywa się przy użyciu niewielkiego nakładu paliwa, co pociąga za sobą bardzo niski koszt.

Centralne ogrzewanie na gaz jest dzisiaj wykorzystywane w prawie połowie domów jednorodzinnych w Polsce. Rozwiązanie to jest cenione zarówno przez starsze pokolenie, jak i przez młodych dorosłych budujących swoje pierwsze wymarzone lokum. 

Wygoda i bezpieczeństwo

Ogrzewanie ekologiczne domu pozwala na uniezależnienie się od dużych dostawców mediów. Dzięki temu mamy świadomość, że w naszym domu nigdy nie zabraknie energii, a sami mamy pełną kontrolę zarówno nad temperaturą w mieszkaniu, jak i nad naszymi wydatkami. 

Ekologiczne ogrzewanie to również system ciepłowniczy, który nie wymaga od nas ciągłego weryfikowania poprawności jego działania. Paliwo w odpowiedniej ilości jest doprowadzane do komory spalania bez ingerencji człowieka. Nowoczesny piec przeznaczony do przetwarzania gazów skroplonych nie wymaga natomiast manualnego czyszczenia czy konserwacji, a nawet usuwania z jego wnętrza popiołu.

Naturalna metoda rozprowadzania ciepła w domu