Jak dobrać najlepsze uszczelki kołnierzowe?

Uszczelki kołnierzowe stosowane są w różnych typach sieci i instalacji, które wyposażone są w rury z kołnierzami. Jak dobiera się wtedy najlepsze uszczelnienia kołnierzowe? Zapraszamy do sprawdzenia!

Jakość połączenia kołnierzowego ma szczególne znaczenie dla szczelności sieci i instalacji przesyłowych dla różnych typów mediów. Właśnie dlatego uszczelki kołnierzowe muszą spełnić szereg stawianych przed nimi wymagań.

Aktualnie uszczelki tego rodzaju oferowane są przez wiele firm, na przykład przez firmy Reinz czy też Garlock – Gylon. Możemy zakupić je między innymi w firmie Becker Polska Uszczelnienia Sp. z o.o., z której asortymentem można zapoznać się na stonie.

Jak zatem dobiera się odpowiednie uszczelnienia kołnierzowe? Pod uwagę należy wziąć wtedy szereg parametrów uszczelek. Podpowiadamy, które z nich są najważniejsze!

Uszczelki kołnierzowe – gdzie są stosowane?

Jak sama nazwa wskazuje, uszczelka kołnierzowa przeznaczona jest do uszczelniania kołnierza, a dokładnie połączenia pomiędzy dwoma rurami w sieciach i w instalacjach. Takie uszczelki stosowane są bardzo często w różnego rodzaju miejscach, na przykład w sieciach komunalnych, w zakładach przemysłowych.

Uszczelki kołnierzowe to uszczelki płaskie o różnych wymiarach, najczęściej są to uszczelki okrągłe, które dopasowane są do miejsca montażu pod względem swojej średnicy.

Do ich wykonania stosuje się rożnego rodzaju materiały. Popularne są uszczelki kołnierzowe gumowe, które wykonuje się między innymi z gumy EPDM. Także stosowane są uszczelki z PTFE material ten określany jest powszechnie jako teflon. Spotyka się także uszczelki grafitowe, silikonowe i innych typów.

Dobór właściwego uszczelnienia ma szczególne znaczenie dla szczelności połączenia, dlatego też nie ma tutaj miejsca na żadne kompromisy. Tutaj pod uwagę bierze się przede wszystkim przeznaczenie danej sieci czy instalacji, a także ciśnienie robocze oraz temperaturę pracy.

Każda uszczelka jest wobec tego odpowiednio oznaczona, aby można było łatwiej dopasować ją do danego miejsca montażu.

Uszczelki kołnierzowe – parametry uszczelki:

  • przeznaczenie uszczelki – do połączeń kołnierzowych

  • typ uszczelki – BC: centrowanie na obwodzie pomiędzy śrubami, FF – płaskie powierzchnie uszczelniające, SR – wypust i wpust, TG – występ i rowek

  • klasa kołnierza – przykładowo PN6 – PN40, SĄ 150 – ASA 600

  • rozmiar – określany w parametrze DN odnoszącym się do średnicy

  • materiał – uszczelki kołnierzowe EPDM, PTFE

  • grubość uszczelki – najczęściej od 0,25 mm do nawet ponad 6 mm

Przykładowo, gdy potrzebne są uszczelki wysokotemperaturowe, należy dopasować takie, które będą sprawdzały się w danej temperaturze, na przykład uszczelki teflonowe – PTFE czy grafitowe.

Uszczelki kołnierzowe – najczęściej stosowane wymiary

Jeśli chcemy zamówić odpowiednie uszczelki kołnierzowe wymiary tego typu uszczelnień są oznaczane przede wszystkim przez ich średnicę nominalną – DN. Poniżej prezentujemy najczęściej występujące średnice uszczelnień tego typu:

  • uszczelka kołnierzowa DN 40

  • uszczelka kołnierzowa DN 50

  • uszczelka kołnierzowa DN 65

  • uszczelka kołnierzowa DN 100

  • uszczelka kołnierzowa DN 125

  • uszczelka kołnierzowa DN 150

  • uszczelka kołnierzowa DN 200

Zatem uszczelnienia techniczne kołnierzowe to szeroka gama różnych modeli, które pozwalają na uzyskanie skutecznego połączenia.

Jeśli chodzi o uszczelki kołnierzowe cennik wynika przede wszystkim z zastosowanych materiałów oraz rozmiarów uszczelek.

Do skorzystania ze swojej oferty zaprasza firma Becker Uszczelnienia Polska oferująca uszczelki techniczne różnych typów, w tym uszczelki gumowe, PTFE, e-PTFE – ePTFE, grafitowe i inne. Zapraszamy!