To nie jest takie oczywiste, po jakie napoje sięgać w ciąży, aby ugasić pragnienie. Czy kontynuowanie swoich dotychczasowych nawyków jest bezpieczne, czy trzeba je zmienić. Należy zorientować się które płyny będą odpowiednie, a które okażą się wręcz niebezpieczne.
Nie każdy doskonale jest świadom tego, co pić w ciąży. Chociaż będąc ciężarną, kobieta powinna przyjmować nie mniej niż dwa litry płynów każdego dnia, trzeba też bardzo uważać co znajduje się w naszych szklankach i kubkach. Faktem jest, że nie każdy napój jest bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i dla przyszłej matki. Co można pić w ciąży, aby niczego nie ryzykować?
Woda
Woda to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla ciężarnych, jednak ważne, aby była to zawsze niegazowana woda mineralna i to z małą ilością sodu. Na opakowaniach wody często znajdziemy stosowne napisy, które świadczą o tym, że dana woda jest mineralna. Najlepiej wybierać te średnio lub wysokozmineralizowane. Źródlana nie będzie odpowiednia, gdyż posiada niską zawartość mineralnych składników.
Aby uniknąć wzdęć, należy też unikać gazowanej wody. Ta z kranu również się nie nada, gdyż płynąca z niego woda rzadko nadaje się bezpośrednio do picia. Należy spożyć osiem szklanej wody mineralnej każdego dnia, aby nasz organizm mógł być odpowiednio nawodniony. Picie wody, potrafi też łagodzić wiele dolegliwości, np. zaparcia bądź obrzęki.
Soki z owoców i warzyw
Najlepiej kiedy soki na stałe zagoszczą w naszym menu. To doskonałe źródło wielu cennych witamin i innych mineralnych składników. Dobrym rozwiązaniem będą soki z pomidorów, pomarańczy lub grejpfrutów. Jeżeli szczególnie lubimy świeże sok, najlepiej kiedy przyrządzimy je samodzielnie. Należy zatem bardzo dokładnie opłukać owoce, umieścić je w sokowirówce i wypić zaraz po wyciśnięciu.
Kupując sok w markecie, musimy bardzo dokładnie sprawdzić ich skład, a szczególnie zawartość cukru. Mogą okazać się one bardzo kaloryczne. Nie kupujmy nektarów i napojów, ponieważ owoce stanowią ich małą część, gdzie reszta to tylko woda. Jedna lub dwie szklanki soku dziennie, to odpowiednia porcja.
Kawa i herbata
Obecna w kawie i herbacie kofeina, prowadzi do zwężania się naczyń krwionośnych, co powoduje niekiedy niedotlenienie dziecka, zahamowanie jego rozwoju, a czasami nawet poronienie. Przyszła matka, także odczuje negatywne działanie kawy. Może ona bowiem powodować silne bóle głowy, nadciśnienie, zgagę oraz bezsenność.
Jeżeli jednak, nie jesteśmy w stanie kompletnie rozstać się z kawą, nie pijmy jej więcej niż dwie filiżanki dziennie, a najlepiej by była ona słaba. Co więcej, kofeinę spotkamy też w wielu innych produktach, jak chociażby w czekolada, czy też cola. Co pić zamiast kawy?
Ziołowe herbaty
Chociaż jasne jest to, że zioła pochodzą z natury, mimo tego nie dają gwarancji pełnego bezpieczeństwa. Herbata w ciąży jest dozwolona, chociażby kiedy to napar z mięty, lipy pokrzywy lub rumianku. Rekomendowana jest też melisa w ciąży, jednak jak w wypadku wszystkiego, konieczny jest umiar.
Nie poleca się jednak picia takich ziołowych herbat, które w swoim składzie mają miętę polną, rozmaryn, jemiołę, hibiskus lub liście malin. Wymienione składniki miewają dość silne działanie, a spowodowane przez nie skurcze, mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Z uwagi na to, przed wypiciem jakichkolwiek ziół, warto zorientować się, jakie składniki tworzą daną mieszankę. Jeżeli mamy zamiar leczyć ciążowe dolegliwości ziołami, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Mleko
Zarówno mleko, jaki wszystkie inne produkty, które są z niego wytwarzane, mogę być świetnym źródłem wapnia, które potrzebne jest do prawidłowej budowy kości i zębów, a także dobrej pracy układu nerwowego i serca. Nie ma jednak konieczności picia mleka, a szczególnie gdy nam nie służy lub po prostu go nie lubimy. Sporo wapnia znajduje się też w jogurcie, kefirze i różnych serach.
