Franczyza jest rodzajem działalności gospodarczej, która jest własnością osoby fizycznej (franczyzobiorcy) i jest prowadzona przez osobę fizyczną (franczyzobiorcę). Działalność ta jest nadzorowana przez znacznie większą, zazwyczaj krajową lub międzynarodową firmę (franczyzodawcę). Wiele sklepów i restauracji, które codziennie widzimy, to franczyza. Tym samym franczyza jest świetną metodą dystrybucji produktów i usług. Ale nie wszystkie franczyzy nie są jednakowe. Każdy musi wybrać mądrze swoją szansę biznesową. Wybór franczyzy może być dość trudny, ponieważ jest wiele jej rodzajów.

Na czym polega współpraca?

Nabywając prawa do otwarcia tego rodzaju działalności, nabywamy także prawa do korzystania ze sprawdzonego modelu biznesowego i systemu, ze sprawdzonymi cenami, produktami i technikami marketingowymi. Nabywamy tutaj również prawa do marki, czyli uzyskujemy pełny dostęp do materiałów firmy oznaczonych znakiem towarowym, w tym logo, sloganów i oznakowania. Jest to zatem wszystko, co ma związek z marką.

Jak zostać franczyzobiorcą?

Aby zostać franczyzobiorcą, należy uiścić opłatę franczyzową z góry. Uiszczenie opłaty z góry i podpisanie umowy franczyzowej daje nam prawo do korzystania ze sprawdzonej marki. Franczyzobiorca może także korzystać z nazwy firmy, systemu prowadzenia działalności gospodarczej, instrukcja obsługi i materiałów marketingowych. Ponadto, można otrzymać wyłączne terytorium geograficzne, które może obejmować swoim zasięgiem prowadzona przez niego działalność franczyzowa. Informacja o terytorium jest zawsze podana w umowie franczyzy, podobnie jak okres, przez jaki jesteśmy właścicielem marki. Zazwyczaj tego rodzaju umowa trwa od 5 do 10 lat i mamy prawo do jej przedłużenia.

Dlaczego niektóre firmy franczyzują swoje firmy?

Franczyza może być świetnym sposobem na zwiększenie dystrybucji przez firmy. Jednak w większości przypadków franczyza oferuje firmom jedną ogromną korzyść. Nie muszą one wykorzystywać wszystkich swoich własnych pieniędzy, aby rozwijać swoją działalność. Zamiast tego mogą wykorzystać pieniądze innych ludzi, czyli franczyzobiorcy. Oferowanie franczyzy pozwala założycielowi zredukować część własnego ryzyka finansowego, ponieważ firma chce rozszerzyć swoją działalność na wiele nowych lokalizacji. Franczyzodawca musi jeszcze zainwestować swoje pieniądze, aby stworzyć system franczyzowy. Co prawda podejmują oni spore ryzyko, łącząc swoje koncepcje biznesowe, ale nie muszą inwestować tyle samo swoich pieniędzy w każdej nowej lokalizacji.

Więcej informacji

Baza sieci franczyzowych - zobacz wiele ofert franczyzowych w jednym miejscu!

Co warto wiedzieć o franczyzie i czy jest ona korzystna?